Newsy

Co nowego w wersji 21-2

Przedstawiamy najnowszą wersję 21-2, która jest już dostępna dla wszystkich klientów posiadających wykupioną subskrybvję. Jak to zwykle bywa każda nowa wersja niesie ze sobą garść usprawnień starych funkcji oraz kilka całkiem nowych i tak jest również tym razem. I chociaż usprawnień jest na prawdę dużo to w tym artykule skupimy się tylko na tych najistotniejszych. A oto i one:

 

1) Płyty warstwowe na pióro i wpust

Dodano nową funkcję w module Ściana 3D Pro umożliwiającą dodawanie płyt na pióro-wpust. Od teraz w zakładce z warstwami w ustawieniach materiału można zobaczyć nową funkcje “projekt krawędzi” umożliwiającą dodanie rodzaju krawędzi (pióro lub wpsust) na każdej ze stron elementu.

2) Więcej elementów drewnianych dodawanych w widoku 3D

Od teraz będzie możliwe wprowadzanie krokwi narożnych i koszowych jak również desek domykających w widoku 3D oraz w przekroju. Wystarczy tylko w widoku 3D przejść do modułu “System krokwiowania” i wybrać z aktywnych opcji Narożne/Koszowe lub Deski domykające, następnie wybrać jedną z dostępnych opcji oraz zaznaczyć element w bibliotece i wstawić go w odpowiednim dla niego miejscu na dachu.

3) X-fix – biblioteka nowych łączników do CLT

Do naszej biblioteki dodano nowy katalog produktów firmy X-Fix, która opracowała innowacyjne i specjalne łączniki drewno-drewno do konstrukcji z CLT. X-fix C to łącznik w kształcie jaskółczego ogona w kształcie klina i służy do montażu stropów z litego drewna oraz elementów ściennych. Zaletą w stosunku do konwencjonalnych połączeń śrubowych z deskami czołowymi jest to, że opatentowana geometria X-fix C zaciska elementy razem tylko poprzez wbijanie młotkiem części X-fix C w celu połączenia ich na stałe.

4) Wprowadzanie komponentów schodów na linii

W module Schody dodano możliwość tworzenia poręczy, pasów oraz balustrad na liniach CAD. Dzięki nowej funkcji „Komponent na linii” wprowadzanie części staje się jeszcze bardziej elastyczne i może znacznie przyspieszyć proces projektowania, gdyż daje to konstruktorom schodów dużą  większą swobodę przy projektowaniu dodatkowych elementów nie należących bezpośrednio do schodów.

5) Dodatkowe opcje eksportu IFC

Do eksportu IFC dodano „kolory części”. W tym celu w ustawieniach eksportu zintegrowano opcje „Kolory SEMA” i „Kolory standardowe”. W przypadku wyboru „kolorów SEMA” komponenty otrzymują informacje o kolorze z globalnych ustawień kolorów SEMA. Jak zwykle można je również ustawić osobno dla każdego komponentu w zakładce „O”. W przypadku wyboru „Kolory standardowe” kolory komponentów są przypisywane jak dotychczas, zgodnie z wewnętrzną tabelą kolorów. Dzięki tej nowej funkcji częściom można nadać całkowicie indywidualny kolor, np. aby podświetlić je w przeglądarce lub odróżnić określone grupy części od innych.

Ale to nie wszystkie nowe funkcje jakie dodano w wersji V21-2. Całą listę nowych funkcji I usprawnień możecie zobaczyć na stronie głównej (dostępne w języku niemiecki, angielskim, francuskim i wł – RELEASE HISTORY V21-2 BUILD 10200